Pozeráš videá z rozličných jumping akcií? Hovoríš si, že to musí byť skvelé, ale nevieš sa odhodlať? Žiadny strach. Hoci je určitý stupeň fyzickej zdatnosti pri jumpingu výhodou, hodinu zvládne aj začiatočník. Dôležité je ísť si vo svojom tempe vtedy, keď už nevládzeš.
"
Cvičenie nie je až také jednoduché. Treba mať určitý stupeň kondície, pretože do cvičenia je aktívne zapájaný kardiovaskulárny systém. Tým, že hodina trvá 60 minút, je potrebná fyzická zdatnosť. Ale je to aj pre začiatočníkov, hoci je to pre nich náročnejšie," hovorí Miška Danková zo štúdia JUMP v Bratislave.
Priprav sa i na to, že jednu až dve hodiny ti bude trvať, kým zladíš hudbu s poskokmi na trampolíne. Pri troche trpezlivosti a chcenia to však nie je žiadny problém a potom si to budeš už len užívať.
Je jumping iba skákanie?
Jumping je patentovaný systém cvičenia, ktorého základom je rýchle i pomalšie skákanie na trampolíne v rytmoch hudby. Okrem toho obsahuje prvky balansu, ktoré zlepšujú rovnováhu. Súčasťou sú aj posilňovacie cviky s vlastnou váhou alebo činkami. Pri jumpingu sa využívajú aj pomôcky na cvičenie, ako napríklad overball alebo gumy na cvičenie. Samozrejme, nesmie chýbať strečing v úvode i závere hodiny. Čiže je to cvičenie, vďaka ktorému komplexne precvičíš celé telo i kardiovaskulárny systém.
Dôležité je spevniť brucho a svaly panvového dna.
Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, skákanie na trampolíne výborne spevní brušné svaly a svalstvo panvového dna. Dôležité však je, aby si ich vedela zapojiť. "
Pri cvičení používame pomôcky, pretože je fakt, že dievčatá nevedia panvové dno spevniť. Dobré je cvičiť s overballom. Lopta sa dá medzi kolená. Jumping obsahuje aj pomocné cvičenia, ktoré pomáhajú s aktiváciou panvového dna. Alebo to robíme tak, že 10-minút precvičujeme brušné svalstvo. Dievčatá potom brucho cítia a vedia to lepšie aktivovať," hovorí inštruktorka Miška.
Čo keď sa ti chce ísť počas hodiny na WC?
Často sa stáva, že nielen staršie ženy, ale aj dievčatá, odbiehajú počas hodiny na toaletu. Ak sa to stane aj tebe, značí to len jediné. Máš oslabené svaly panvového dna a je potrebné na nich "zamakať". "
Nie je nič nezvyčajné, že aj dievčatá do 20 rokov chodia počas cvičenia na WC. Je to tým, že majú slabé svaly panvového dna," hovorí zo skúseností inštruktorka. Nuž a keď o tom vieš, môžeš sa zamerať na ich posilňovanie aj prostredníctvom cvičenia jumpingu.
Pomóc, lapám po dychu!
Jumping je v niektorých fázach veľmi intenzívny a hlavne začiatočníci môžu mať problém s jeho "udýchaním". Chce to len čas. Ak budeš kardiovaskulárny systém precvičovať pravidelne, zvykne si. Keď už naozaj nevládzeš, nesiľ sa a zvoľni tempo. Keď sa vydýchaš, pokračuj s ostatnými.